The EL7202, EL7212, EL7222 ICs are matched dual-drivers that improve the operation of the industry standard DS0026 clock drivers. The Elantec versions are very high speed drivers capable of delivering peak currents of 2.0 amps into highly capacitive loads. The high speed performance is achieved by means of a proprietary "Turbo-Driver" circuit that speeds up input stages by tapping the wider voltage swing at the output. Improved speed and drive capability are enhanced by matched rise and fall delay times. These matched delays maintain the integrity of input-to-output pulse-widths to reduce timing errors and clock skew problems. This improved performance is accompanied by a 10 fold reduction in supply currents over bipolar drivers, yet without the delay time problems commonly associated with CMOS devices. Dynamic switching losses are minimized with non-overlapped drive techniques.
Driver IC, high-side, SO-8
€6.09EL 7222 CSZ
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Driver |
| Type | 1x inverting 1x non-inverting |
| Design | 2-channel |
| Mounting form | SO-8 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 4.5 - 15 VDC |
| Output voltage | Max. 15 V DC |
| Output Current | 2 A |
| Other | |
| Temperature range | -40 .. +85 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | RENESAS |
| Manufacturer ID | EL7222CSZ |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001888694 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de