Low power dual CMOS timer
Housing: SO-14
DUAL BIPOLAR TIMERS, type 556, SO-14
€0.41NE 556 D SMD
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Counter |
| Type | 2x |
| Design | Bipolar |
| Mounting form | SO-14 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 4.5 ... 18.0 VDC |
| Output voltage | 12.5 V DC |
| Input voltage | 4.5 18 VDC |
| Frequency range | More than 0.5 MHz |
| Other | |
| Temperature range | 0 ... +70 |
| Measures | |
| Width | 7.1 mm |
| Height | 5.1 mm |
| Length | 20 mm |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | FREI |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000188009 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de/