MPC8309 PowerQUICC II Pro Integrated Communications Processor
The MPC8309 is a cost-effective, highly integrated communications processor that meets the needs of a variety of network applications.
Applications, including home gateways, modem/routers, industrial controls, and test and measurement applications. The MPC8309 extends the current PowerQUICC offering with higher CPU performance, additional features, and faster interfaces, while meeting market-to-market, price, power, and power requirements
Power consumption and board space requirements.
e300 Microprocessor, 400 MHz, LFBGA-489
€38.52MPC8309CVMAG
Technical information
| General | |
|---|---|
| family | PowerQUICC II Pro |
| Model | MCP8309 |
| Mounting form | LFBGA-489 |
| Technology | Power Architecture |
| Other | |
| Temperature range | -40..105 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 3.3 VDC |
| Input voltage | 3.3 VDC |
| Output voltage | 3.3 V DC |
| Specials | |
| CPU clock | 400 MHz |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | NXP |
| Manufacturer ID | MPC8309CVMAGDCA |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003493513 |
| HS-Code | 85423190 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
NXP Semiconductors N.V.
HTC 60
5656 AG Eindhoven, NL
nxp.com/company/about-nxp/contact-us:contactus
https://nxp.com