Eight Darlington arrays
Housing: DIL-18
Eight-Darlington arrays, DIL-18
€2.81ULN 2801A
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | 8 Darlington arrays |
| Design | 8-channel |
| Mounting form | DIP-18 |
| Electrical values | |
| Output voltage | 50 V DC |
| Measures | |
| Length | 23.24 mm |
| Width | 7.1 mm |
| Height | 3.93 mm |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | STMICROELECTRONICS |
| Manufacturer ID | ULN2801A |
| Weight | 0.0014 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000220839 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
STMicroelectronics GmbH
Bahnhofstraße 18
85609 Aschheim, DE
[email protected]
https://www.st.com