The ULx200xA devices are high-voltage, high-current . Darlington transistor arrays. Each consists of seven NPN Darlington pairs that feature high-voltage outputs with common-cathode clamp diodes for switching inductive loads.
Eight-darlington arrays, SOIC-18
€9.77ULN 2803 ADW
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Darlington Arrays |
| Type | TTL/CMOS |
| Design | 8-channel |
| Mounting form | SO-18 |
| Electrical values | |
| Output voltage | Max. 50 V DC |
| Output Current | 0.5 A |
| Ic | 1.35 mA |
| Other | |
| Temperature range | -40 .. +85 |
| Packaging | |
| Packaging | Gurtware |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | ULN2803ADW |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001890727 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com