LM79LXXAC Series 3-Terminal Negative Regulators
Description
The LM79LXXAC series of 3-terminal negative voltage regulators features fixed output voltages of -5V, -12V, and -15V with output current capabilities in excess of 100mA. These devices were designed using the latest computer techniques for optimizing the packaged IC thermal/electrical performance. The LM79LXXAC series, when combined with a minimum output capacitor of 0.1µF, exhibits an excellent transient response, a maximum line regulation of 0.07% VO/V, and a maximum load regulation of 0.01% VO/mA. The LM79LXXAC series also includes, as self-protection circuitry: safe operating area circuitry for output transistor power dissipation limiting, a temperature independent short circuit current limit for peak output current limiting, and a thermal shutdown circuit to prevent excessive junction temperature. Although designed primarily as fixed voltage regulators, these devices may be combined with simple external circuitry for boosted and/or adjustable voltages and currents. The LM79LXXAC series is available in the 3-lead TO package, the 8-lead SOIC package, and the 6-Bump DSBGA package.
Features :
- Preset Output Voltage Error is Less than ±5% Over Load, Line and Temperature
- Specified at an Output Current of 100mA
- Easily Compensated with a Small 0.1µF Output Capacitor
- Internal Short-Circuit, Thermal and Safe Operating Area Protection
- Easily Adjustable to Higher Output Voltages
- Maximum Line Regulation Less than 0.07% VOUT/V
- Maximum Load Regulation Less than 0.01% VOUT/mA
Fixed voltage regulator, negative, -5 Vout, -0.1 Aout, SO-8
€1.13LM 79L05 ACM
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Voltage regulator |
| Design | Fixed |
| Mounting form | SO-8 |
| Electrical values | |
| Output voltage | -5.0 V DC |
| Input voltage | -7 ... -20 VDC |
| IF(AV) | 0.1 A |
| Other | |
| Temperature range | 0 ... +70 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | LM79L05ACM/NOPB |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001878107 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com