Low Cost Analog Multiplier
Product Description:
The AD633 is a functionally complete, four-quadrant, analog multiplier. It includes high impedance, differential X and Y inputs and a high impedance summing input (Z). The low impedance output voltage is a nominal 10 V full scale provided by a buried Zener. The AD633 is the first product to offer these features in modestly priced 8-lead plastic DIP and SOIC packages. The AD633 is laser calibrated to a guaranteed total accuracy of 2% of full scale. Nonlinearity for the Y-input is typically less than 0.1% and noise referred to the output is typically less than 100 µV rms in a 10 Hz to 10 kHz bandwidth. A 1 MHz bandwidth, 20 V/µs slew rate, and the ability to drive capacitive loads make the AD633 useful in a wide variety of applications where simplicity and cost are key concerns. The AD633s versatility is not compromised by its simplicity. The Z-input provides access to the output buffer amplifier, enabling the user to sum the outputs of two or more multipliers, increase the multiplier gain, convert the output voltage to a current, and configure a variety of applications. The AD633 is available in an 8-lead plastic DIP package (N) and 8-lead SOIC (R). It is specified to operate over the 0°C to 70°C commercial temperature range (J Grade) or the -40°C to +85°C industrial temperature range (A Grade).
Features:
- Four-Quadrant Multiplication
- Low Cost 8-Lead Package
- Complete-No External Components Required
- Laser-Trimmed Accuracy and Stability
- Total Error Within 2% of FS
- Differential High Impedance X and Y Inputs
- High Impedance Unity-Gain Summing Input
- Laser-Trimmed 10 V Scaling Reference
Applications:
- Multiplication, Division, Squaring
- Modulation/Demodulation, Phase Detection
- Voltage-Controlled Amplifiers/Attenuators/Filters
Four-Quadrant Analog Multiplier IC, SO-8
€17.99AD 633 JR
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Multiplier |
| Type | 4 quadrants |
| Design | analog, low cost |
| Mounting form | Plastic DIP SOIC SO-8 |
| Other | |
| Temperature range | 0 +70 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | ±8 - ±18 VDC |
| Input voltage | ±10 VDC |
| Output voltage | ±11 V DC |
| Frequency range | 1 MHz |
| Igf | 4 - 6 mA |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD633JRZ |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000392833 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com