Housing: QFN-32
Manufacturer: FTDI
FTDI USB UART, QFN-32
€5.98FT 232 RQ-REEL
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | FT232R USB UART |
| Type | USB auf Seriell |
| Mounting form | QFN-32 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 3.3 - 5.25 VDC |
| Output voltage | 0.3 - 4.9 V DC |
| Output Current | 24 m A |
| Performance | 0.5 W |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +85 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | FREI |
| Manufacturer ID | FT232RQ-REEL |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003736238 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de/