HIP4082 , 80V, 1.25A Peak Current H-Bridge FET Driver
Description:
The HIP4082 is a medium frequency, medium voltage H-Bridge N-Channel MOSFET driver IC, available in 16 lead plastic SOIC (N) and DIP packages. Specifically targeted for PWM motor control and UPS applications, bridge based designs are made simple and flexible with the HIP4082 H-bridge driver. With operation up to 80V, the device is best suited to applications of moderate power levels. Similar to the HIP4081, it has a flexible input protocol for driving every possible switch combination except those which would cause a shoot-through condition. The HIP4082s reduced drive current allows smaller packaging and it has a much wider range of programmable dead times (0.1 to 4.5µs) making it ideal for switching frequencies up to 200kHz. The HIP4082 does not contain an internal charge pump, but does incorporate non-latching level-shift translation control of the upper drive circuits. This set of features and specifications is optimized for applications where size and cost are important. For applications needing higher drive capability the HIP4080A and HIP4081A are recommended.
H-bridge FET driver, 80 V, 1.25 A, DIP-16
€10.63HIP 4082 IPZ
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | H-bridge driver |
| Mounting form | DIP-16 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 8.5 - 15 VDC |
| Output voltage | 7.5 - 15 V DC |
| Output Current | 1.4 A |
| Other | |
| Temperature range | -55 .. +125 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | RENESAS |
| Manufacturer ID | HIP4082IPZ |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001888786 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de