All logic pins are 5-V CMOS compatible and can be connected directly to a microcontroller.
The data transmission via the galvanic isolation is realised by the integrated coreless transformer technology.
The 1ED020I12-F2 offers various protection functions such as IGBT desaturation protection, active Miller clamping
and active shutdown.
Main features
IGBT gate driver, highside, -2..2 A, DSO-16
€5.571ED020I12F2XUMA1
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | IGBT driver |
| Design | highside |
| Mounting form | PG-DSO-16-15 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 4.5..5.5 VDC |
| Output voltage | 600 V DC |
| Output Current | 2 A |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | INFINEON |
| Manufacturer ID | 1ED020I12F2XUMA1 |
| Weight | 5.6E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003568082 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de