The AD627 is an integrated, micropower instrumentation amplifier that delivers rail-to-rail output swing on single and dual (+2.2 V to ±18 V) supplies. The AD627 provides excellent ac and dc specifications while operating at only 85 µA maximum.
Instrumentation amplifier, 1-fold, 0.05 V/µs, 80 kHz, SO-8
€16.04AD 627 ARZ
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Operationsverstärker |
| Model | Operational amplifier |
| Channels | 1 |
| Mounting form | SO-8 |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | ±2.25 ... ±18.0 VDC |
| Frequency range | 0.08 MHz |
| Slew rate | +0.05/-0.07 V/µ sec |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD627ARZ |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001853548 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com