The AD623 is an integrated single-supply instrumentation amplifier that delivers rail-to-rail output swing on a 3 V to 12 V supply. The AD623 offers superior user flexibility by allowing single gain set resistor programming and by conforming to the 8-lead industry standard pinout configuration. With no external resistor, the AD623 is configured for unity gain (G = 1), and with an external resistor, the AD623 can be programmed for gains up to 1000.
Instrumentation amplifier, 1-fold, 0.3 V/µs, 800 kHz, DIP-8
€23.34AD 623 ANZ
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Operationsverstärker |
| Model | Operational amplifier |
| Channels | 1 |
| Mounting form | DIP-8 |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | ±2.5 ... ±6.0 VDC |
| Frequency range | 0.8 MHz |
| Slew rate | 0.3 V/µ sec |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD623ANZ |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001853500 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com