- Amplifier, single
- Rail-to-rail
- Housing: SO-8
Instrumentation amplifier, 1-fold, 0.3 V/µs, 800 kHz, SO-8
€3.56AD 623 AR
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Low cost, rail-to-rail |
| Model | Amplifier |
| Channels | 1 |
| Mounting form | SO-8 |
| Other | |
| Temperature range | -40 +85 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | ±2.5 ... ±6.0 VDC |
| Frequency range | 0.8 MHz |
| Slew rate | 0.3 V/µ sec |
| Input voltage | ±6 VDC |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD623ARZ |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001079153 |
| HS-Code | 85423310 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com