The AD621 is an easy to use, low cost, low power, high accuracy instrumentation amplifier that is ideally suited for a wide range of applications. Its unique combination of high performance, small size and low power, outperforms discrete in amp implementations. High functionality, low gain errors, and low gain drift errors are achieved by the use of internal gain setting resistors. Fixed gains of 10 and 100 can easily be set via external pin strapping. The AD621 is fully specified as a total system, therefore, simplifying the design process.
Instrumentation amplifier, 1-fold, 1.2 V/µs, 800 kHz, DIP-8
€24.84AD 621 ANZ
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Operationsverstärker |
| Model | Operational amplifier |
| Channels | 1 |
| Mounting form | DIP-8 |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | ±2.25 ... ±18.0 VDC |
| Frequency range | 0.8 MHz |
| Slew rate | 1.2 V/µ sec |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD621ANZ |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001853487 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com