features
Inverting switching regulator, Adj, 1.5A, 3-40Vi, SO8
€0.86MC33063ADR2G
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Switching controller |
| Type | Switching controller |
| Design | Inverting Schaltregler, Adj, |
| Mounting form | SO-8 |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +85 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 3 ... 40 VDC |
| Input voltage | 3 ... 40 VDC |
| Output voltage | 1.25 ... 40 V DC |
| Output Current | 1.5 A |
| Switching frequency | 100 kHz |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ONSEMI |
| Manufacturer ID | MC33063ADR2G |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900002563835 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de