Very low drop 1A regulator
Description
The L4941 is a three terminal 5V positive regulators available in TO-220 and DPAK packages, making it useful in a wide range of industrial and consumer applications. Thanks to its very low input/output voltage drop, these devices are particularly suitable for battery powered equipments, reducing consumption and prolonging battery life. It employs internal current limiting, antisaturation circuit, thermal shut down and safe area protection.
Feature summary
- Low dropout voltage (450mV typ. at 1A)
- Very low quiescent current
- Thermal shutdown
- Short circuit protection
- Reverse polarity protection
LDO fixed voltage regulator, fixed, 5 Vout, 1 Aout, TO-220
€1.09L 4941
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Controller |
| Design | Low drop |
| Mounting form | TO-220 |
| Electrical values | |
| Output voltage | 4.8..5.2 V DC |
| Output Current | 1 A |
| Input voltage | 7 VDC |
| Igf | 4 ... 8 mA |
| Thermal resistance | 3 °C/W, 50 °C/W |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +150 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | STMICROELECTRONICS |
| Manufacturer ID | L4941BV |
| Weight | 0.0019 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000097387 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
STMicroelectronics GmbH
Bahnhofstraße 18
85609 Aschheim, DE
[email protected]
https://www.st.com