1.5 A very low drop voltage regulator IC
Description
The L4940 series of three-terminal positive regulators is available in TO-220 and D²PAK
packages and with several fixed output voltages, making it useful in a wide range of industrial and consumer applications. Thanks to their very low input/output voltage drop, these devices are particularly suitable for battery-powered equipment, reducing consumption and prolonging battery-life. Each type employs internal current limiting, anti-saturation circuit, thermal shutdown and safe area protection.
Features
- Precise 5, 8.5, 12 V outputs
- Low dropout voltage (450 mV typ. at 1 A)
- Very low quiescent current
- Thermal shutdown
- Short-circuit protection
- Reverse polarity protection
LDO regulator, 7 V ... 17 V, 5 Vout, 1.5 Aout, TO-220-3
€0.80L 4940 V5
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Controller |
| Type | LDO |
| Design | Low drop |
| Mounting form | TO-220 |
| Electrical values | |
| Output voltage | 4.8..5.2 V DC |
| Output Current | 1.5 A |
| Input voltage | 17 VDC |
| Igf | 5 ... 8 mA |
| Thermal resistance | 3 °C/W, 62.5 °C/W |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +150 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | STMICROELECTRONICS |
| Manufacturer ID | L4940V5 |
| Weight | 0.0019 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000097370 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
STMicroelectronics GmbH
Bahnhofstraße 18
85609 Aschheim, DE
[email protected]
https://www.st.com