LDO voltage regulator
Output voltage 3.3 V
Output current 3.0 A
Max. input voltage 13 V
Max. dropout voltage 1.3 V
Enclosure TO-263-3
Operating temperature 0 - +125°C
Minimum load current 10 mA
Typical voltage regulation 0.005%
Typical load control 0.05%
LDO regulator, fixed, 3.3 V, TO-263-3
€3.43LMS 1587 CS-3,3
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Voltage regulator |
| Type | Low dropout |
| Design | Fast |
| Mounting form | TO-263-3 |
| Stability | 0.5 |
| Electrical values | |
| Output voltage | 3.3 V DC |
| Input voltage | 13 VDC |
| IF(AV) | 3 A |
| Thermal resistance | 0.65 |
| Other | |
| Temperature range | 0 ... +125 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | LMS1587CS-3.3/NOPB |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001094224 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com