LED Driver
Description:
The BCR401R is a cost efficient LED driver to drive low power LEDs. The advantages towards resistor biasing are:
- homogenous light output despite varying forward voltages in different LED strings
- homogenous light output of LEDs despite voltage drop across long supply lines
- homogenous light output independent from supply voltage variations
- longer lifetime of the LEDs due to reduced output current at higher temperatures (negative thermal coefficient)
The advantages towards discrete solutions are:
- lower assembly cost
- smaller form factor
- better quality due to less soldering points
- higher output current accuracy due to pretested LED drivers
Dimming is possible by using an external digital transistor at the ground pin. The BCR401R can be operated at higher supply voltages by putting LEDs between the power supply +VS and the power supply pin of the LED driver. You can find further details in the application note AN066. The BCR401R is a perfect fit for numerous low power LED applications by combining small form factor with low cost. These LED drivers offer several advantages to resistors like significantly higher current control at very low voltage drop ensuring high lifetime of LEDs.
Features:
- LED drive current of 10mA
- Output current adjustable up to 60mA with external resistor
- Supply voltage up to 18V
- Easy paralleling of drivers to increase current
- Low voltage overhead of 1.2V
- High current accuracy at supply voltage variation
- No EMI
- Reduced output current at higher temperatures - negative thermal coefficient of -0.3% / K
- RoHS compliant (pb-free) SOT143R package
- Qualified according AEC Q101
Applications
- Channel letters for advertising, LED strips for decorative lighting
- Aircraft, train, ship illumination
- Retrofits for general lighting, white goods like refrigerator lighting
- Medical lighting
LED driver 10 mA, 18 V, SOT-143R
€0.28BCR 401 R
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | LED driver |
| Type | For low power LED |
| Design | Output: 10 mA |
| Mounting form | SOT-143R |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 18 VDC |
| Output voltage | 16 V DC |
| Output Current | 0,06 A |
| Other | |
| Temperature range | -65 150 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | INFINEON |
| Manufacturer ID | BCR401RE6327HTSA1 |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001143250 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de