The BCR420U and BCR421U monolithically integrate transistors, diodes and resistors to function as a Constant Current Regulator (CCR) for linear LED driving. The device regulates with a preset 10mA nominal that can be adjusted with an external resistor up to 350mA. It is designed for driving LEDs in strings and will reduce current at increasing temperatures to self-protect. Operating as a series linear CCR for LED string current control, it can be used in multiple applications, as long as the maximum supply voltage to the device is < 40V.
LED driver, constant current regulator, 40 V, 500 mA, SOT-26
€0.25BCR 421 UW6-7
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | LED driver |
| Design | Fixed |
| Mounting form | SOT-26 |
| Electrical values | |
| Output voltage | 40 V DC |
| Output power | 3.3 - 18 W |
| Other | |
| Temperature range | -55 .. +150 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | DIODES INCORPORATED |
| Manufacturer ID | BCR421UW6-7 |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001890772 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Diodes Incorporated
Balanstrasse 59
81541 München, DE
[email protected]
https://www.diodes.com