The AL5802 combines a high gain NPN transistor with a pre-biased NPN transistor to make a simple small footprint LED driver. The LED current is set by an external resistor connected from REXT pin (6) to GND pin (4), the internal high gain transistor develops approximately 0.6V, across the external resistor.
LED driver, constant current regulator, SOT-26
€0.33AL 5802-13
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | LED driver |
| Type | Adjustable |
| Mounting form | SOT-26 |
| Electrical values | |
| Input voltage | 5 - 24 VDC |
| Output voltage | 0.8 - 30 V DC |
| Other | |
| Temperature range | -40 .. +125 |
| Measures | |
| Width | 120 mm |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | DIODES INCORPORATED |
| Manufacturer ID | AL5802-13 |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001887949 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Diodes Incorporated
Balanstrasse 59
81541 München, DE
[email protected]
https://www.diodes.com