Cost-effective solution for the operation of 0.5-W LEDs with a typical current of 150 mA to 200 mA.
- Continuous output current up to 250 mA (with external resistor)
- Supply voltage up to 24 V
- Digital PWM input up to 10 kHz (BCR321U)
- Up to 1-W power loss in a small SC74 enclosure
- The negative thermal coefficient reduces output current at higher temperatures
- Approval in line with AEC Q101 for automotive
Applications
- LED illumination
- Advertising, LED strip for decorative lighting
- Retail - lighting in fridge and freezer cases and vending machines
- Emergency lighting (e.g. stair lighting, exit signs etc.)
LED driver, linear, SOT-23-6
€0.36BCR 321 U
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | LED driver |
| Type | For 0.5 W LED |
| Design | µP-compatible |
| Mounting form | SOT-23-6 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 25 VDC |
| Output voltage | 16 V DC |
| Output Current | 0,25 A |
| Other | |
| Temperature range | -65 150 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | INFINEON |
| Manufacturer ID | BCR321UE6327HTSA1 |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001143243 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de