The BCR405U is a low-cost LED driver for low-power LEDs.
The advantages over series resistors are:
- Homogeneous light output despite different forward voltages in different LED strings
- Homogeneous light output from LEDs despite voltage drop across long supply lines
- Homogeneous light output independent of variations in supply voltage
- Longer service life of LEDs due to reduced output current at higher temperatures (negative temperature coefficient)
The advantages over separate solutions are:
- Lower installation costs
- Smaller format
- Better quality due to less soldering points
- Higher verified output current due to pre-tested LED drivers
Dimming is achieved using an external digital transistor on the earth pin.
Applications:
- LED strip for decorative lighting
- Plane, train, ship lighting
- Retrofits for general lighting, white goods, such as refrigerator lighting
- Medical lighting
- Automotive applications
LED driver, low side, SOT-23-6
€0.28BCR 405 U
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | LED driver |
| Type | For low power LED |
| Design | Output: 50 mA |
| Mounting form | SOT-23-6 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 40 VDC |
| Output voltage | 38 V DC |
| Output Current | 0,065 A |
| Other | |
| Temperature range | -65 150 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | INFINEON |
| Manufacturer ID | BCR405U |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001143274 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de