The BCR420U/BCR421U is a low-cost solution for driving LEDs with a typical LED current of 75 mA to 150 mA.
The BCR420U/BCR421U can be operated with supply voltages of 40 V or higher by simply connecting a series of LEDs upstream of the LED driver.
- LED illumination
- LED strip for decorative lighting
- Retail - lighting in fridge and freezer cases and vending machines
- Emergency lighting (e.g. stair lighting, exit signs etc.)
- Ship, train and plane (interior lighting)
LED driver, low side, SOT-23-6
€0.39BCR 421 U
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | LED driver |
| Type | For LED |
| Design | Output: 150 mA |
| Mounting form | SOT-23-6 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 40 VDC |
| Output voltage | 38 V DC |
| Output Current | 0,2 A |
| Other | |
| Temperature range | -65 150 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | INFINEON |
| Manufacturer ID | BCR421U |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001143281 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de