The LM79LXXAC series of 3-terminal negative voltage regulators offer fixed output voltages of -5 V, -12 V and -15 V with output currents greater than 100 mA. The development of these devices involved the latest computer technologies to optimise the thermal/electrical behaviour of the enclosed ICs. In combination with a minimum output capacitor of 0.1 µF, the LM79LXXAC series has excellent transient response, a maximum line control of 0.07% VO/V and a maximum load control of 0.01% VO/mA.
Linear voltage regulator, 0.1 A, -12 V, SO-8
€0.83LM79L12ACM
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | linear |
| Type | Spannungsregler |
| Design | fest |
| Mounting form | SOIC-8 |
| Technology | Negative Output |
| Electrical values | |
| Output voltage | -12 V DC |
| Output Current | 0.1 A |
| Input voltage | -30 VDC |
| Voltage Drop | 1.7 V |
| Supply Voltage Max. | -7 V |
| Supply Voltage Min. | -30 V |
| Quiescent Current | 6 mA |
| Thermal resistance | 60 |
| Other | |
| Temperature range | 0..70 |
| Packaging | |
| Packaging | Stange |
| Factory Pack Quantity | 95 pieces |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | LM79L12ACM/NOBP |
| Weight | 0.002 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900004043281 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com