Performance features for the LM7800
Linearer Spannungsregler, 1,5A, 5 V, TO-220
€1.61LM7805CT
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | positiv |
| Type | Linearregler |
| Design | fest |
| Mounting form | TO-220 |
| Electrical values | |
| Output voltage | 5 V DC |
| Output Current | 1.5 A |
| Input voltage | 7-35 VDC |
| Other | |
| Temperature range | 0..70 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | LM7805CT |
| Weight | 0.002 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003994683 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com