PIC24F 16-bit Flash microcontroller with low noise, high throughput, integrated intelligent analogue ideal for portable, industrial applications.
Segmented LCD, USB and eXtreme Low Power consumption for a small footprint and long battery life.
Intelligent analogue features:
- 16-bit sigma-delta ADC (2 diff. ch)
- 12-bit 10MSPS ADC pipeline (30 ch)
- 2x10-bit 1MSPS DAC
- 2 operational amplifiers
- 3 comparators
- 3 voltage references
- Charge-Time Measurement Unit (CTMU)
eXtreme Low Power features (typical):
- 18-nA deep sleep mode
- 350-nA RTCC in Vbat mode
- 380-nA low-voltage sleep mode (RAM retention)
- 400-nA real time clock & calendar operation in sleep modes
- 240-nA watchdog timer operation in deep sleep modes
Other low-power features include:
- 180 µA/MHz run mode
- Power modes: run, doze, idle, sleep, low-voltage sleep, deep sleep, Vbat
- Multiple, flexible clock modes for optimum performance and power management
- Deep sleep wake sources: DSBOR, DSWDT, INT0 and RTCC
CPU:
- Up to 16 MIPS performance
- Single-cycle instruction execution
- 16 x 16 hardware multiply, & 32-bit x 16-bit hardware divider
- C compiler optimised instruction set architecture
- 6-channel DMA
Select peripherals:
- USB with device/host/OTG support
- Segmented LCD drive with charge-pump, 31 seg. x 8 comm.
- Peripheral Pin Select allows I/O remapping of many peripherals in real time
- Hardware RTCC, real-time clock calendar with alarm system
- Internal oscillator support - 31 kHz to 8 MHz, up to 32 MHz with 4x PLL
- Fail-safe clock monitor - allows safe shutdown if clock fails
- Watchdog timer with separate RC oscillator
- System supervisors: low-power BOR, WDT, INT0 and RTCC
- JTAG boundary scan
MCU, PICmicro, 16-bit, 128 KB, QFN-16
€7.2424FJ128GC006-IMR
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Low power |
| Mounting form | QFN-64 |
| Type | 16-Bit Mikrocontroller |
| Technology | PIC®(RISC) |
| Specials | |
| CPU clock | 32 MHz |
| Implementation | |
| Memory | 128 |
| RAM | 8 kByte |
| I/O-Pins | 52 |
| 16-bit Timer | 5 |
| Internal oscillator | 500 kHz, 8 MHz |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 1.8 ... 3.6 VDC |
| Supply Voltage Min. | 1.8 V |
| Supply Voltage Max. | 3.6 V |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Interfaces | |
| ODC | 50 |
| I²C | 2 |
| SPI | 2 |
| UART | 4 |
| SSP (SPI/I²C) | 2 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | MICROCHIP |
| Manufacturer ID | PIC24FJ128GC006-I/MR |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001450105 |
| HS-Code | 85423190 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de