Microchip PIC controller - high-performance RISC CPU
Microchip supports the complete performance range of 8-bit, 16-bit and 32-bit microcontrollers with powerful architecture, flexible storage technologies and extensive user-friendly development tools, as well as complete technical documentation. The advantages of Microchip microcontroller solutions are quite clear:
- All PIC® MCUs and dsPIC® DSCs enable your design projects to be scaled up or down
- The upwards-compatible architecture secures your investment in code development
- Switch easily between 8-bit, 16-bit and 32-bit families
- Pin compatibility between enclosure variants
- Low-risk product development
Rapid time-to-market cycles
Low total system costs
- Many controllers are delivered with a series of interesting functions pre-installed
- Analogue and digital peripherals can be integrated with minimal component costs
MCU, PICmicro, 16-bit, 16 KB, SPDIP-28
€3.8524F16KL402-ISP
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Low power, low cost, general purpose µC |
| Mounting form | SPDIP-28 |
| Design | 1-WDT, Enhanced ICSP, BOR |
| Type | 16-Bit Mikrocontroller |
| Technology | PIC®(RISC) |
| Specials | |
| CPU clock | 32 MHz |
| Implementation | |
| Memory | 16 |
| RAM | 1 kByte |
| I/O-Pins | 24 |
| 8-bit Timer | 2 |
| 16-bit Timer | 2 |
| Internal oscillator | 500 kHz, 8 MHz |
| EEPROM | 512 Bytes |
| PWM | 3 |
| Analog comparator | 2 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 1.8 ... 3.6 VDC |
| Supply Voltage Min. | 1.8 V |
| Supply Voltage Max. | 3.6 V |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Interfaces | |
| ODC | 12 |
| UART | 2 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | MICROCHIP |
| Manufacturer ID | PIC24F16KL402-I/SP |
| Weight | 0.003 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001215988 |
| HS-Code | 85423190 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de