PIC Flash controller nanoWatt XLP S-DIL-28
MCU, PICmicro, 16-bit, 32 KB, SPDIP-28
€5.5724FJ32GB002-ISP
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | General purpose µC |
| Mounting form | SPDIP-28 |
| Design | USB-On-The-Go, BOR, LVD, POR, WDT, OSD, LDO |
| Type | 16-Bit Mikrocontroller |
| Technology | PIC®(RISC) |
| Specials | |
| CPU clock | 32 MHz |
| Implementation | |
| Memory | 32 |
| RAM | 8 kByte |
| I/O-Pins | 19 |
| 16-bit Timer | 5 |
| 32-bit Timer | 2 |
| Internal oscillator | 31 kHz, 8 MHz |
| PWM | 5 |
| Analog comparator | 3 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 2.0 ... 3.6 VDC |
| Supply Voltage Min. | 2.0 V |
| Supply Voltage Max. | 3.6 V |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Interfaces | |
| ODC | 9 |
| I²C | 2 |
| SPI | 2 |
| UART | 2 |
| Interfaces | USB-On-The-Go |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | MICROCHIP |
| Manufacturer ID | PIC24FJ32GB002-I/SP |
| Weight | 0.003 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000966010 |
| HS-Code | 85423190 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de