PIC flash controller nanoWatt XLP SO-20
MCU, PICmicro, 16-bit, 4 KB, SO-20
€2.2024F04KA201-ISO
Technical information
| General | |
|---|---|
| Core | PIC24F |
| family | PIC24 |
| Model | General purpose µC |
| Mounting form | SOIC-20 |
| Design | BOR, LVD, POR, WDT |
| Type | 16-Bit Mikrocontroller |
| Technology | PIC®(RISC) |
| Specials | |
| CPU clock | 32 MHz |
| Implementation | |
| Memory | 4 |
| RAM | 0.512 kByte |
| I/O-Pins | 18 |
| Timer | Yes |
| 16-bit Timer | 3 |
| Internal oscillator | 500 kHz, 8 MHz |
| PWM | 1 |
| Analog comparator | 2 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 1.8 ... 3.6 VDC |
| Supply Voltage Min. | 5 V |
| Supply Voltage Max. | 3.6 V |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Interfaces | |
| ODC | 9 |
| I²C | 1 |
| SPI | 1 |
| UART | 1 |
| SSP (SPI/I²C) | 1 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | MICROCHIP |
| Manufacturer ID | PIC24F04KA201-I/SO |
| Weight | 0.002 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000965877 |
| HS-Code | 85423190 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de