The INMP522 is a high-performance, low-noise MEMS microphone with low power consumption, digital output and ball characteristics with a floor connection. The INMP522 has a sensitivity tolerance of ±1 dB from part to part, making it ideal for microphone array and beamforming applications.
Special features
MEMS microphone, 65 dBA, 20 kHz, 1.62-3.63 V, LGA-5
€2.28INMP522ACEZ-R7
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | IMP522 |
| Type | Audiosteuerung |
| Design | MEMS-Mikrofon |
| Technology | Digital |
| Mounting form | LGA-5 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 1.62 - 3.63 VDC |
| SNR | 65 dB |
| Current | 1.4 |
| Frequency range | bis 20000 Hz |
| Measures | |
| Width | 4 mm |
| Height | 1 mm |
| Length | 3 mm |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TDK |
| Manufacturer ID | INMP522ACEZ-R7 |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003133440 |
| HS-Code | 85423111 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
TDK Europe GmbH
Rosenheimer Strasse 141 e
81671 München, DE
[email protected]
https://www.tdk-electronics.tdk.com/de