The IM69D120 from the XENSIV series is designed for applications where low self-noise (high SNR), wide dynamic range, low distortion and high acoustic overdrive point are required.
Special features
• Dynamic range of 95 dB
- Signal-to-noise ratio of 69dB(A) SNR
- <1% total harmonic distortion up to
• 118dBSPL
- Acoustic override point at 120dBSPL
• Sensitivity (± 1dB) and Phase (± 2° @1kHz)
• Low frequency response with low frequency drop at 28Hz
• Very fast analog-to-digital conversion speed (6µsLatenzzeit @1kHz
• Performance-optimized modes determined by PDM clock frequency
• Dimensions of the housing: 4mm x 3mm x 1.2mm
• PDM output
• Omni-directional acceptance pattern
MEMS microphone, 69 dB, 1.62-3.6 V, LLGA-5
€2.99IM69D120V01XTSA1
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | IM69D120 |
| Type | Audiosteuerung |
| Design | MEMS-Mikrofon |
| Technology | Digital |
| Mounting form | LLGA-5 |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +70 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 1.62 - 3.6 VDC |
| SNR | 69 dB |
| Current | 0.98 |
| Measures | |
| Width | 3 mm |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 4 mm |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | INFINEON |
| Manufacturer ID | IM69D120V01XTSA1 |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003133471 |
| HS-Code | 85423111 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de