The IM23ABSU is a compact low-power microphone with capacitive sensing and IC interface. The MEMS microphone is manufactured in a special silicon microprocessing process and is suitable for reflow soldering. The special feature is the wide frequency range of up to 80 kHz (ultrasound).
Special features
MEMS microphone, up to 64 dB, 1.52-3.6 V, RHLGA-5
€3.16MP23ABS1
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | MP23ABS1 |
| Type | Audiosteuerung |
| Design | MEMS-Mikrofon |
| Technology | Analogue |
| Mounting form | RHLGA-5 |
| Other | |
| Temperature range | -40..85 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 1.52 - 3.6 VDC |
| SNR | 64 dB |
| Current | 0.15 |
| Frequency range | bis 1500 Hz |
| Measuring range | |
| Frequency | 1 kHz |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | STMICROELECTRONICS |
| Manufacturer ID | MP23ABS1 |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003133457 |
| HS-Code | 85423111 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
STMicroelectronics GmbH
Bahnhofstraße 18
85609 Aschheim, DE
[email protected]
https://www.st.com