low cost monolithic voltage-to-frequency converter, 500khz
package: SO-8
Monolithic V/F converter, 500KHz, SO-8
€13.51AD 654 JR
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | U/F converter |
| Type | 500 kHz |
| Design | Low cost |
| Mounting form | SO-8 |
| Other | |
| Temperature range | -40 +85 |
| Electrical values | |
| Frequency | 0 ... 0.5 MHz |
| Supply voltage | 4,5 - 36 VDC |
| Input voltage | ±5 - ±18 / 4,5 - 16,5 VDC |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD654JRZ |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000392864 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com