The A3977 is a complete microstepping motor driver with built-in translator. It is designed for the operation of bipolar stepper motors
Stepper motors in full, half, quarter and eighth step operation with an output voltage of 35 V and ±2.5 A. The A3977 contains a current controller with a fixed switch-off time, which can operate in slow, fast or mixed decay mode. This current decay control
reduces audible motor noise, increases step accuracy and reduces power loss.
The translator is the key to the simple implementation of the A3977.
Key features
Motor driver, microstep, 2.5A/35V, TSSOP-28
€4.42A3977SLPTR-T
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | DMOS Driver |
| Type | Motortreiber |
| Design | Microstepping |
| Mounting form | TSSOP-28 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 3..5.5 VDC |
| Output voltage | 35 V DC |
| Output Current | 2.5 A |
| Supply Voltage Min. | 8 V |
| Supply Voltage Max. | 35 V |
| RDS(on) | 280 mOhm |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ALLEGRO |
| Manufacturer ID | A3977SLPTR-T |
| Weight | 5.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003844094 |
| HS-Code | 85423190 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de