Recommended for high-side switching applications that benefit from separate logic and load grounds, these devices encompass load supply voltages to 80 V, and output currents to -500 mA. These 8-channel source drivers are useful for interfacing between low-level logic and high-current loads. Typical loads include relays, solenoids, lamps, stepper and/or servo motors, print hammers, and LEDs.
Motor driver, single, SO-20W
€2.07A 2982 SLW-T
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Driver |
| Type | TTL/CMOS |
| Design | 8-channel |
| Mounting form | SO-20W |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 50 VDC |
| Input voltage | 5 - 50 VDC |
| Output Current | 0.5 A |
| Input voltage | Max. 20 VAC |
| Other | |
| Temperature range | -20 .. +85 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ALLEGRO |
| Manufacturer ID | A2982SLW-T |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001890765 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de