The A3977 is a complete microstepping motor driver, with built-in translator. It is designed to operate bipolar stepper motors in full-, half-, quarter-, and eighth-step modes, with output drive capability of 35 V, and ±2.5 A. The A3977 includes a fixed off-time current regulator that has the ability to operate in slow-, fast-, or mixed-decay modes. This current-decay control scheme results in reduced audible motor noise, increased step accuracy, and reduced power dissipation.
Motor driver, single, TSSOP-28
€5.00A 3977 SLP-T
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Driver |
| Type | Motor driver |
| Design | 1-fold |
| Mounting form | TSSOP-28 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 3 .. 5.5 VDC |
| Output voltage | 35 V DC |
| Output Current | Max. 2,5 A |
| Input voltage | 3 - 5.5 VAC |
| Other | |
| Temperature range | -20 .. +85 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ALLEGRO |
| Manufacturer ID | A3977SLP-T |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001886003 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de