Description:
The SST39SF010A / 020A / 040 is a CMOS multipurpose flash (MPF) manufactured using SST's proprietary high-performance CMOS SuperFlash technology. The split-gate cell design and the thick oxide tunnel injector provide better reliability and manufacturability compared to alternative approaches. The SST39SF010A / 020A / 040 devices write (program or erase) with a 4.5-5.5V power supply.
The SST39SF010A / 020A / 040 devices comply with the JEDEC standard x8 memory pinouts.
The SST39SF010A / 020A / 040 devices offer a powerful byte program and a maximum byte program time of 20 µs.
These devices use Toggle Bit or Data # Polling to indicate the completion of the programming process.
They have built-in hardware and software data protection schemes to protect against accidental writing.
Designed, manufactured and tested for a wide range of applications, these devices offer a guaranteed typical life of 100,000 cycles.
Data retention is estimated to be more than 100 years.
Multi-NOR flash memory, 1 Mb (128 K x 8), 5 V, PLCC-32
€3.0439SF01070-4C-N
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | NOR-Flash |
| Type | Parallel |
| Memory | 1 Mb (128kx8) |
| Design | Multi-purpose |
| Mounting form | PLCC-32 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 5.0 VDC |
| Access time | 70 ns |
| Supply Voltage Max. | 5.5 V |
| Supply Voltage Min. | 4.5 V |
| Other | |
| Temperature range | 0..+70 |
| Specials | |
| Write protection | Yes |
| Energy efficiency | |
| Durability | 100.000 h |
| Packaging | |
| Packaging | Tube |
| Factory Pack Quantity | 30 pieces |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | MICROCHIP |
| Manufacturer ID | SST39SF010A-70-4C-NHE |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900002663900 |
| HS-Code | 85423261 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de