The AD8027/AD8028 are high speed amplifiers with rail-to -rail input and output that operate on low supply voltages and are optimized for high performance and a wide dynamic signal range. The AD8027/AD8028 have low noise (4.3 nV/vHz, 1.6 pA/vHz) and low distortion (120 dBc at 1 MHz). In applications that use a fraction of or use the entire input dynamic range and require low distortion, the AD8027/AD8028 are ideal choices.
Operational amplifier, 1-fold, 100 V/µs, 190 MHz, SO-8
€11.73AD 8027 ARZ
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Operationsverstärker |
| Model | Operational amplifier |
| Channels | 1 |
| Mounting form | SO-8 |
| Other | |
| Temperature range | -40..+125 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 2.7 ... 12.0 VDC |
| Frequency range | 190 MHz |
| Slew rate | 100 V/µ sec |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD8027ARZ |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001854200 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com