AD 8055
The AD 8055 is a cost-effective and easy-to-use voltage feedback amplifier.
It is high speed with a bandwidth of 300 MHz (3 dB), along with a 1400 V/µs slew rate and a low distortion of -72 dBc at 10 MHz.
Its applications include:
- Imaging
- Photodiode preamplifiers
- Video line drivers
- Differential line drivers
- Professional cameras
- Video switchers
- Special effects
- A-D driver
- Active filters
Housing: SO-8
Operational amplifier, 1-fold, 1400 V/µs, 300 MHz, SO-8
€7.30AD 8055 AR
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Voltage feedback |
| Model | Operational amplifier |
| Channels | 1 |
| Mounting form | SO-8 |
| Other | |
| Temperature range | -40 +85 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | ±4 - ±6, 12 - 13,2 VDC |
| Frequency range | 300 MHz |
| Slew rate | 1400 V/µ sec |
| Input voltage | ± 3,2 VDC |
| Output voltage | ±2,9 - ±3,1 V DC |
| Igf | 5,4 - 6,5 mA |
| Frequency | 300 MHz |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD8055ARZ |
| Weight | 2.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001121081 |
| HS-Code | 85423310 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com