Operational amplifier
- 1x
- Rail-to-rail FET input, low power
- Housing: SO-8
Operational amplifier, 1-fold, 1.8 MHz, 3 V/µs, SO-8
€6.88AD 820 AR
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Rail to rail FET input |
| Model | Operational amplifier |
| Channels | 1 |
| Mounting form | 8-Lead SOIC (R-8) |
| Other | |
| Temperature range | -40 +85 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 5.0 ... 30, ±2.5 ... ±15 VDC |
| Frequency range | 1,8 MHz |
| Slew rate | 3 V/µ sec |
| Igf | 0,650 - 0,800 mA |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD820ARZ |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001079511 |
| HS-Code | 85423310 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com