Operational amplifier
- 1x
- High-speed BIFET
- Housing: SO-8
Operational amplifier, 1-fold, 20 V/µs, 4 MHz, SO-8
€6.38AD 711 JR
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Precisions high-speed BIFET |
| Model | Operational amplifier |
| Channels | 1 |
| Mounting form | 8-Pin Plastic SOIC (RN-8) |
| Other | |
| Temperature range | 0 +70 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | ±15 - ±18 VDC |
| Frequency range | 3,0 - 4,0 MHz |
| Slew rate | 20 V/µ sec |
| Igf | 2,5 - 3,4 mA |
| Frequency | 0.2 MHz |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD711JR |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001079238 |
| HS-Code | 85423310 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com