The Analog Devices, Inc., 8-lead SOIC evaluation board is designed to help users evaluate single, high speed op amps offered in 8-lead SOIC packages. The evaluation board is a bare board (that is, there are no components or amplifier soldered to the board, these must be ordered separately) that enables users to quickly prototype a variety of single op amp circuits, which minimizes risk and reduces time to market.
Operational amplifier, 1-fold, 350 V/µs, 50 MHz, SO-8
€9.48AD 817 ARZ
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | High speed, low power |
| Model | Operational amplifier |
| Channels | 1 |
| Mounting form | SO-8 |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 5.0 ... 36, ±2.5 ... ±18 VDC |
| Frequency range | 50 MHz |
| Slew rate | 350 V/µ sec |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD817ARZ |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001853623 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com