These devices consist of two independent, high-gain frequency-compensated operational amplifiers designed to operate from a single supply or split supply over a wide range of voltages.
Operational amplifier, 2-fold, 0.3 V/µs, 700 kHz, SO-8
€0.59LM 358 ADRG4
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Operationsverstärker |
| Channels | 2 |
| Mounting form | SO-8 |
| Other | |
| Temperature range | 0..+70 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 3.0 ... 32.0 / ±1.5 ... ±16.0 VDC |
| Frequency range | 0.7 MHz |
| Slew rate | 0.3 V/µ sec |
| Input current | 0.001 A |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | LM358ADRG4 |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001875403 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com