The AD8051 (single), AD8052 (dual), and AD8054 (quad) are low cost, high speed, voltage feedback amplifiers. The amplifiers operate on +3 V, +5 V, or ±5 V supplies at low supply current. They have true single-supply capability with an input voltage range extending 200 mV below the negative rail and within 1 V of the positive rail.
Operational amplifier, 2-fold, 145 V/µs, 110 MHz, SO-8
€10.69AD 8052 ARZ
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Voltage feedback |
| Model | Operational amplifier |
| Channels | 2 |
| Mounting form | SO-8 |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 3.0 ... 12.0 VDC |
| Frequency range | 110 MHz |
| Slew rate | 145 V/µ sec |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD8052ARZ |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001854224 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com