The AD8065/AD8066 FastFET™ amplifiers are voltage feedback amplifiers with FET inputs offering high performance and ease of use. The AD8065 is a single amplifier, and the AD8066 is a dual amplifier. These amplifiers are developed in the Analog Devices, Inc. proprietary XFCB process and allow exceptionally low noise operation (7.0 nV/vHz and 0.6 fA/vHz) as well as very high input impedance.
Operational amplifier, 2-fold, 180 V/µs, 145 MHz, SO-8
€9.37AD 8066 ARZ
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Voltage feedback |
| Model | Operational amplifier |
| Channels | 2 |
| Mounting form | SO-8 |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 5.0 ... 24.0 VDC |
| Frequency range | 145 MHz |
| Slew rate | 180 V/µ sec |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD8066ARZ |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001854262 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com