The AD8012 is a dual, low power, current feedback amplifier capable of providing 350 MHz bandwidth while using only 1.7 mA per amplifier. It is intended for use in high frequency, wide dynamic range systems where low distortion and high speed are essential and low power is critical.
Operational amplifier, 2-fold, 2250 V/µs, 350 MHz, MSOP-8
€8.79AD 8012 ARZ
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Operationsverstärker |
| Model | Operational amplifier |
| Channels | 2 |
| Mounting form | MSOP-8 |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 3 ... 12, ±1.5 ... ±6 VDC |
| Frequency range | 350 MHz |
| Slew rate | 2250 V/µ sec |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD8012ARZ |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001854170 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com