AD822, Single-Supply, Rail-to-Rail Low Power FET-Input Op Amp
Descriptions:
The AD822 is a dual precision, low power FET input op amp that can operate from a single supply of 5 V to 30 V or from dual supplies of ±2.5 V to ±15 V. It has true single-supply capability with an input voltage range extending below the negative rail, allowing the AD822 to accommodate input signals below ground while in the single-supply mode. Output voltage swing extends to within 10 mV of each rail, providing the maximum output dynamic range. Offset voltage of 800 µV maximum, offset voltage drift of 2 µV/°C, input bias currents below 25 pA, and low input voltage noise provide dc precision with source impedances up to a gigaohm. The 1.8 MHz unity-gain bandwidth, -93 dB total harmonic distortion (THD) at 10 kHz, and 3 V/µs slew rate are provided with a low supply current of 800 µA per amplifier.
Features:
- True single-supply operation
- Output swings rail-to-rail
- Input voltage range extends below ground
- Single-supply capability from 5 V to 30 V
- Dual-supply capability from ±2.5 V to ±15 V
- High load drive
- Capacitive load drive of 350 pF, G = +1
- Minimum output current of 15 mA
- Excellent ac performance for low power
- 800 µA maximum quiescent current per amplifier
- Unity-gain bandwidth: 1.8 MHz
Slew rate of 3 V/µs
- Good dc performance
- 800 µV maximum input offset voltage
- 2 µV/°C typical offset voltage drift
- 25 pA maximum input bias current
- Low noise
- 13 nV/vHz at 10 kHz
- No phase inversion
Applications:
- Battery-powered precision instrumentation
- Photodiode preamps
- Active filters
- 12-bit to 14-bit data acquisition systems
- Medical instrumentation
- Low power references and regulators
Operational amplifier, 2-fold, 3 V/µs, 1.8 MHz, SO-8
€18.28AD 822 BRZ
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Operationsverstärker |
| Model | Operational amplifier |
| Channels | 2 |
| Mounting form | SO-8 |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 5.0 ... 30, ±2.5 ... ±15 VDC |
| Frequency range | 1.8 MHz |
| Slew rate | 3 V/µ sec |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD822BRZ |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001853630 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com