Operational amplifier
- 2x
- Rail-to-rail FET input, low power
- Housing: SO-8
Operational amplifier, 2-fold, 3 V/µs, 1.8 MHz, SO-8
€7.13AD 822 AR
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Rail to rail FET input, low power |
| Model | Operational amplifier |
| Channels | 2 |
| Mounting form | 8-Lead SOIC (R-8) |
| Other | |
| Temperature range | -40 +85 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 5.0 ... 30, ±2.5 ... ±15 VDC |
| Frequency range | 1,8 MHz |
| Slew rate | 3 V/µ sec |
| Igf | 1,3 - 1,6 mA |
| Frequency | 0.21 MHz |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD822ARZ |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000392963 |
| HS-Code | 85423310 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com