Dual High Speed, Low Noise Op Amp
Description:
The AD8022 consists of two low noise, high speed, voltage feedback amplifiers. Each amplifier consumes only 4.0 mA of quiescent current, yet has only 2.5 nV/vHz of voltage noise. These dual amplifiers provide wideband, low distortion performance, with high output current optimized for stability when driving capacitive loads. Manufactured on ADIs high voltage generation of XFCB bipolar process, the AD8022 operates on a wide range of supply voltages. The AD8022 is available in both an 8-lead MSOP and an 8-lead SOIC. Fast over voltage recovery and wide bandwidth make the AD8022 ideal as the receive channel front end to an ADSL, VDSL, or proprietary xDSL transceiver design. In an xDSL line interface circuit, the AD8022s op amps can be configured as the differential receiver from the line transformer or as independent active filters.
Additional Features
- Low power amplifiers provide low noise and low distortion, ideal for xDSL modem receiver
- Wide supply range: +5 V, ±2.5 V to ±12 V voltage supply
- Low power consumption: 4.0 mA/Amp
- Voltage feedback
- Ease of Use
- Lower total noise (insignificant input current noise contribution compared to current feedback amps)
- Low noise and distortion
- 2.5 nV/vHz voltage noise @ 100 kHz
- 1.2 pA/vHz current noise
- MTPR < -66 dBc (G = +7)
- SFDR 110 dB @ 200 kHz
- High speed
- 130 MHz bandwidth (-3 dB), G = +1
- Settling time to 0.1%, 68 ns
- 50 V/µs slew rate
- High output swing: ±10.1 V on ±12 V supply
- Low offset voltage, 1.5 mV typical
Operational amplifier, 2-fold, 50 V/µs, 130 MHz, SO-8
€7.70AD 8022 ARZ
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Voltage feedback |
| Model | Operational amplifier |
| Channels | 2 |
| Mounting form | SO-8 |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | ±4.5 ... ±13.0 VDC |
| Frequency range | 130 MHz |
| Slew rate | 50 V/µ sec |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD8022ARZ |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001854194 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com